Inspirace

Naše poklady


Digitální knihovna Manuscriptorium představuje nepřeberný zdroj písemného kulturního dědictví. Není proto divu, že se zde ukrývají i skutečné poklady. V této sekci pro vás pravidelně vybíráme ty nejzajímavější památky z tuzemských i zahraničních partnerských institucí, které byste určitě neměli přehlédnout.

Virtuální výstavy a videa


Díky působivému formátu virtuálních výstav můžete získat kvalitní informace prostřednictvím vybraných digitálních exponátů ve spojení s texty, nahrávkami a dalším průvodním materiálem. Najdete zde výstavy nejen z naší tvůrčí dílny, ale také od partnerských institucí i jednotlivých externích přispěvatelů. Výstavy vznikají v editačním prostředí, které je k dispozici všem registrovaným uživatelům.

Připravujeme pro vás videa o zajímavých a inspirativních tématech. Můžete se zde poutavou formou seznámit s unikátními písemnými památkami, kromě toho se však dozvíte více například i o samotném Manuscriptoriu nebo o tom, jak jej využívat. Naše videa můžete sledovat na YouTube kanálu Národní knihovny ČR.

Školám


Manucriptorium školám je vznikající výuková platforma. Jejím cílem je zpřístupnit práci s historickými dokumenty žákům (nejen) středních a základních škol, a jedinečným způsobem jim tak zprostředkovat zážitky skutečných badatelů. Učitelům, kteří se sami mohou podílet na tvorbě obsahu, je k dispozici celá řada příprav, materiálů a vybraných dokumentů, jež jim otevřou zcela nové možnosti aktivní a pestré práce v hodinách dějepisu, češtiny, ale třeba i výtvarné výchovy.

Tato platforma je zatím dostupná samostatně, pracujeme na jejím začlenění do Manuscriptoria verze 4.